Jak oblicza się zachowek?

Spisanie testamentu u notariusza jest łatwe, tanie i nie zajmuje wiele czasu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Jest to świetna decyzja, ponieważ można wówczas zyskać pewność, że zadbało się o bliskich. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, gdy osoba, która rzeczywiście powinna coś odziedziczyć, zostaje pominięta w testamencie. Niezależnie od tego, czy doszło do tego celowo, czy przez pomyłkę, warto wiedzieć, że istnieje wówczas szansa na skorzystanie z zachowku.

  1. Po co jest zachowek?
  2. Pomoc przy obliczaniu zachowku
  3. Obniżenie wysokości zachowku
  4. Kiedy warto skorzystać z usług adwokata?

Celem zachowku jest ochrona interesów najbliższej rodziny zmarłej osoby, która obejmuje również osoby pominięte w testamencie. Z tego powodu zachowek może zostać wypłacony tylko wybranej grupie uprawnionych osób, czyli małżonkowi, dzieciom oraz ewentualnie rodzicom zmarłego, o ile nie doszło wcześniej do ich wydziedziczenia.

Po co jest zachowek?

Zachowek stanowi zabezpieczenie dla najbliższych osób, że nie zostaną całkowicie pozbawione majątku po zmarłym. Stanowi dla nich swego rodzaju gwarancję, że przypadnie im ułamkowa część spadku. Co ciekawe, wysokość zachowku może zależeć od kilku czynników. Są to między innymi wiek oraz to, czy krewny, któremu przysługuje zachowek, jest zdolny do pracy. Aktualne przepisy kodeksu cywilnego określają, że osoby małoletnie oraz te, które są niezdolne do pracy, otrzymują 2/3 należnego udziału w spadku, natomiast pozostali mogą liczyć na 1/2.

Pomoc przy obliczaniu zachowku

Obliczenie dokładnej kwoty zachowku jest nieco bardziej skomplikowane, zwłaszcza jeżeli trzeba uwzględnić rodzaj majątku, różnego rodzaju darowizny lub nietypowe zapisy zawarte w testamencie. Najlepiej więc skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który będzie mógł się tym zająć. Popularna kancelaria adwokacka z Wrocławia regularnie pomaga klientom w tematach z zakresu prawa spadkowego.

Obliczanie zachowku wymaga oszacowania wartości całego majątku. W kolejnym kroku należy odliczyć do tego ewentualne długi oraz darowizny. Te ostatnie mogą w istotny sposób przyczynić się do obniżenia zachowku.

Obniżenie wysokości zachowku

Podobna sytuacja może mieć również miejsce w innych, określonych przypadkach. Jeżeli na przykład zobowiązana do zapłaty zachowku osoba znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, sąd może podjąć decyzję o obniżeniu zachowku. W takich sprawach trzeba szczególnie zadbać o to, aby dobry adwokat prawa spadkowego wszystkiego pilnował i zadbał o interesy swojego klienta. Pomoc prawna to nie tylko możliwość zrozumienia przepisów, ale również uniknięcie błędów w przygotowaniu pozwu i większa szansa na to, że sprawa rozstrzygnie się w oczekiwany sposób.

Kiedy warto skorzystać z usług adwokata?

Adwokat spadkowy może okazać się bardzo pomocny dla każdej ze stron. O ile zobowiązanym do wypłaty zachowku może na przykład pomóc w złożeniu wniosku o obniżenie kwoty, to osobom walczącym w sądzie o otrzymanie zachowku bardzo często adwokaci pomagają uzyskać jak największe pieniądze. Każdy powinien więc zadbać o swoje interesy, co oznacza skonsultowanie sprawy z adwokatem. Jest to szczególnie istotne w sprawach spadkowych, które zawsze budzą wiele emocji.

Wrocławska kancelaria może zapewnić pomoc prawną i wsparcie na każdy etapie postępowania. Nie ma więc znaczenia, czy ktoś potrzebuje pomocy w przygotowaniu pozwu, czy też zależy mu na wsparciu w negocjacjach. Adwokat zajmie się również reprezentowaniem klienta przed sądem, gdzie będzie mógł wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie.

Przeczytaj również